Connect with us
[the_ad_group id="5"]

Family

18-year-old nearly dies because of vaping – issues desperate warning after his lung colapsed

Published

on

We’ve known for decades that smoking is terrible for your health. Countless studies have proved certainly that smoking cigarettes is correlated with lung disease and cancer.

But what about “vaping?” Using e-cigarettes has become the big smoking trend of the past few years, and brands like Juul have been heralded as a healthier alternative to Big Tobacco.

It’s a dubious claim: because it’s such a new trend, studies are limited on the health effects of vaping. Even worse, vaping has attracted a younger generation, particularly teens, who are drawn to the promise that they aren’t as bad as traditional cigarettes.

However, one college student’s story proves that there is still a big danger in smoking Juul pods—and he’s trying to warn his peers and encouraging them to quit.


Chance Ammirata, an 18-year-old freshman at Florida International University in Miami, picked up his first Juul about a year and a half ago. He says he had never smoked, and wouldn’t have smoked a regular cigarette.

“I’ve never smoked cigarettes,” Chance told The Daily Mail. “It’s the Juul.”

But Juul pods still contain addictive nicotine, and eventually Chance was going through a pod every two days, the equivalent of 10 cigarettes in terms of nicotine content.

“Everyone was doing it… and the problem was no one was saying they were addicted, just using it occasionally when they were stressed, so it was different from a cigarette,” Chance says.

“Cigarettes are totally disgusting garbage, but when it came to Juul, [people thought], Juul is perfect, there are no health repercussions, nothing bad can happen.”


But recently, Chance started feeling sick and uncomfortable. While out bowling with friends, he realized he was having a medical emergency.

“It felt like my chest was collapsing, like I was having a heart attack,” Chance told Daily Mail.

He was rushed to the hospital. A team of doctors informed him that his left lung had collapsed. The teen nearly died. He underwent surgery to restore his lung, and doctors revealed his smoking was the cause.

“When they did the actual major surgery to reinflate my lungs, the surgeon said, ‘whatever you’ve been smoking has been leaving these black dots on your lungs.’”

Chance Ammirata@Chanceammirata

PLEASE RETWEET THIS IS EFFECTING THE WORLD AND WE ARE THE ONES WHO CAN EFFECT CHANGE. DO NOT STOP SHARING SAVE LIVES. I WILL BE THE EXAMPLE IF IT MEANS NO ONE ELSE NEEDS TO BE !

View image on Twitter

41.4K4:33 AM – Aug 5, 2019Twitter Ads info and privacy42.3K people are talking about this

Chance avoided a brush with death and he will make a steady recovery, but the black dots will take years to heal. But the teen is still left with health effects he never thought he’d be dealing with at his age—even worse considering he’s a busy, active college student.

“I wanted to get into cross country, because I love running, but the doctor said that’s definitely not an option,” Chance said.

“He said running occasionally is okay after a month or two of healing, but constant running is just not going to be on my agenda, and that really sucks, because I’m 18, and that really sucks to have that happen so young.”

Needless to say, Chance won’t be returning to smoking. But he’s also made it his mission to inform others in his generation that vaping is no joke, and can have serious health effects.

“Juul is really manipulating it like it’s okay, and it’s not and there’s not enough evidence, but I feel like it’s my responsibility as a victim to let people know it isn’t safe,” Chance said.

Since his hospital stay, Chance has been active on social media, posting warnings on his Instagram and Twitter, encouraging people to quit and throw away their Juul pods.

“Every day we need to fight to help not only ourselves but the ones we love put down the nicotine,” he wrote on Instagram. “This epedemic [sic] has taken enough. We don’t need more evidence telling us just how bad it is. How many more kids are going to have to get hospitalized for us to stop!?

Advertisement
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Family

tegraf

Published

on

oNënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçaku ka reaguar në prag të fushatës elektorale ajo ka theksuar se keqqeverisja e PAN-it e ka varfëruar qytetarin, duke ia humbur shpresën se ndonjëherë do të bëhet mirë në këtë vend

“Formimit të një Qeverie i paraprin propozimi për mandatar nga subjekti apo koalicioni fitues në zgjedhje. I njëjti, pastaj, propozon ministrat e Qeverisë së tij. Thënë me gjuhë popullore, i bie që Kryeministri do të duhej të ishte zot shtëpie. Pra, patëm një PAN Qeveri dhe një PAN Kryeministër. Nuk ka mundësi të ndahet njëra nga tjetra. Kushdo që mendon ndryshe, ta fyen logjikën e thjeshtë të të menduarit. Në të kundërtën, Kryeministri do të duhej të distancohej nga Qeveria të cilën e ka udhëhequr, e që do të ishte non sens i llojit të vet”, ka shkruar Kollçaku që sipas saj vetëm në kohë fushate, në një shtet sui generis si Kosova ndodh kjo.

Tutje nënkryetarja e VV-së deklaron se në të gjitha fushatat zgjedhore, dalin ish-pushtetarët, që ushtruan postet më të larta, duke kërkuar votën me oferta që bien në kundërshtim të plotë me programin me të cilin qeverisën vendin.

“Programe të cilat i pasuruan ata, duke i shndërruar në milionerë, ndërsa e varfëruan qytetarin në atë masë, duke ia humbur shpresën se ndonjëherë do të bëhet mirë në këtë vend. Atë shpresë ata tani e kërkojnë vetëm jashtë Kosovës”, deklaron Kollçaku

Continue Reading

Family

Shkatërruesi i yndyrave: Kur këtë artikull e përfshini në kafjall, kilogramët zhduken me shpejtësi të rrufeshme!

Published

on

Zgjidhni me kujdes artikujt të cilët i fusni në organizëm nëpërmjet kafjallit

Kafjalli është racioni më i rëndësishëm gjatë ditës. Me të do të nxisni metabolizmin, mirëpo nëse zgjidhni llojin e duhur të artikujve, kilogramët do të fillojnë të shkrihen shumë shpejt, transmeton Telegrafi.

Kur flasim për kafjallin, është e domosdoshme që gjatë këtij racioni të marrim ushqimin i cili gjatë do të na mbajë të ngopur dhe do të na japë energji të mjaftueshme.

Pra, për cilin grup artikujsh është fjala? Përgjigjja është: albuminat.

Në hulumtime të shumta është zbuluar që racionet e pasura me albumina në mëngjes nxisin shpenzim më të lartë të kalorive.

Veç kësaj, albuminat ulin rrezikun nga sulmi i urisë gjatë pasdites.

Sipas ekspertëve, jogurti grek dhe vezët janë përbërës idealë të kafjallit dietal.

Jogurti grek përmban sasi të mëdha albuminash. Në hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë 20 femra është zbuluar që ato të cilat kanë ngrënë jogurt grek kanë pasur ndjenjë më të vogël urie gjatë ditës, andaj vetvetiu kanë marrë 100 kalori më pak.

Edhe një hulumtim e ka konfirmuar këtë fakt. Personat të cilët kanë konsumuar rregullisht jogurt grek gjatë një muaji, kanë arritur rezultate më të mira kur është fjala për eliminimin e kilogramëve, nga ata të cilët për kafjall nuk kanë ngrënë jogurt grek. /Telegrafi/

Continue Reading

Family

Më thanë se kam tumor dhe duhet të operohem, por nuk ka mjekë – shpëtimin e gjeta tek Klinika Zhan Mitrev”

Published

on

Në Klinikën “Zhan Mitrev” mjekët shpesh herë vendosen në gjendje që të reagojnë shpejtë, në mënyrë të vendosur dhe të drejtë. Lufta për jetë e pacientit është prioritet, për të cilin gara me kohën mbetet qëllimi i vetëm për të gjithë. Në këtë luftë përdoren të gjitha mjetet, edhe nga faktori njerëzor edhe nga ai teknik, pa marrë parasysh kohën dhe vendin.

Pikërisht kjo luftë, e cila është e shpeshtë në këtë klinikë, është zhvilluar edhe për jetën e një pacienti në vend.

Pagesat për biletat e Barileva Turist nga tani mund t’i realizoni në pikat e CAPITAL RIA

Pacienti i cili është diagnostifikuar me tumor, ka treguar historinë e tij.

“Edhe pse kam pasur dhimbje dhe kam lëvizur me vështirësi në spitalin shtetëror më thanë se nuk ka kush të më operojë. Mi kanë bërë të gjitha analizat dhe më thanë se kam tumor dhe duhet sa më parë të operohem, por tani është koha e pushimeve vjetore dhe nuk ka kush ta bëjë këtë. Mu bë e qartë se shpëtimin duhet ta kërkojë diku tjetër, me çka familja ime vendosi të kërkojmë shpëtim në klinikën Zhan Mitrev. Këtu më operuan dhe falënderoj të gjithë ekipin që gjithçka përfundoi siç duhet”, thotë pacienti.

Tregimi i tij me Klinikën “Zhan Mitrev” filloi kur u paraqit për kontroll, ndërsa menjëherë është hospitalizuar dhe pas gjitha kontrolleve është planifikuar operimi.

“Është konstatuar se pacienti i moshës 71 vjeçare, ka neurofibrosarkoma në anën e majtë në retroperitoneum. Pas ekzaminimeve në klinikë, u konfirmua se ka tumor të madh në bark. Gjithashtu ishin të qarta plagët nga biopsia e mëparshme. Ekzaminimi i MSCT tregoi se tumori kishte infiltruar veshkën e majtë dhe enët e saj të gjakut, si dhe në të njëjtën kohë ka infiltruar pankreasin. Për shkak të anemisë dhe kequshqyerjes, përgatitjet për operacion janë bërë sipas protokollit ERAS (Enhanced Recovery After Surgery)”, tha kirurgu abdominal Millço Panovski, subspecialist në Klinikën “Zhan Mitrev”.

Pacienti është operuar nën anestezinë e kombinuar (të përgjithshme dhe epidurale).

Ekipi i kombinuar i onkologjisë, e përfundoi operacionin me sukses. Tumori i cili ishte me përmasa 27x17x14 cm, së bashku me omentumin është larguar.

Koha e plotë në të cilën është bërë operacioni ka qenë 260 minuta.

Artikull i sponsoruar

Continue Reading

Loading…

Trending

Copyright © 2017 Teleteksti