Connect with us
[the_ad_group id="5"]

Family

9-year-old with swollen eye sent home from hospital with ‘insect bite’, dies 4 days later

Published

on

We’re blessed to live in the world that we do now, what with the access to advanced medical care and protection against sickness and diseases that could have proven fatal in years gone by.

Even so, it’s impossible for doctors to be right 100 percent of the time. Sometimes a diagnosis can be wrong, or else a patient can be sent home instead of given the treatment they need. These happenings are rare, but they do occur.

Sadly, the father of deceased 9-year-old Austin O’Dowd says a hospital has ‘blood on its hands’ after sending home his son with what they thought was an ‘insect bite’.
9-year-old Austin O’Dowd had been battling mysterious symptoms for almost a year, and had been in-and-out of hospital as his family sought answers.

He was taken to see doctors with a swollen eye in May 28 this year, but they sent him home with what they deduced was an ‘insect bite’. Austin then died on June 2, and an investigation has subsequently been launched.

Southend On Sea@Southend0nSea

Austin O’Dowd, 9, named as boy who died days after @BasiIdon Hospital discharge http://bit.ly/2HdWYEO 

View image on Twitter

10:10 AM – Aug 19, 2019 · Southend-on-Sea, EastTwitter Ads info and privacySee Southend On Sea’s other Tweets

As per Metro, Austin’s father, Vincent O’Dowd, later confirmed his son had died from meningitis. He believes the hospital who sent Austin home should shoulder the responsibility.

“I think the hospital has blood on its hands,” he said.
“This is a teaching hospital this isn’t just a general hospital, I have no idea what they are telling doctors in there.”

Red Emma #JC4PM2019 #GTTO @pinkichiban

Boy, 9, (his name is Austin O’Dowd) dies four days after doctors sent him home ‘with insect bite’.
Family need answers. https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/boy-9-dies-four-days-18961253?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=sharebar …Boy, 9, dies four days after doctors sent him home ‘with insect bite’The family of tragic Austin O’Dowd have demanded answers from Basildon Hospital in Essex after the schoolboy died in Junemirror.co.uk14:26 PM – Aug 19, 2019Twitter Ads info and privacySee Red Emma #JC4PM2019 #GTTO ‘s other Tweets

“They haven’t even been in touch with me, I just need answers, I want to understand what has gone in there.

“It seems to me like a complete death hospital, it doesn’t surprise me if you come out dead. It has hit everyone hard in the family, and there were lots of people crying at his school and there was so many people at his funeral.

“He was so well liked, it was like everyone he came into contact with he touched. The ironic thing is he wanted to become a doctor.”
Worrying symptoms
Austin first began exhibiting worrying symptoms in October of last year. He reportedly experienced intense stomach pains, spending four days in hospital while tests were carried out. His family say they were given no explanation as to what was wrong with him.ARTIKUJ TË SPONZORIZUAR

8 Simple Things That Always Catch A Man’s EyeBrainberries7 Mysterious Underwater Cities You Probably Didn’t Know AboutBrainberriesDo These Couples Make Your Heart Beat Faster Too?Herbeauty7 Interesting Facts About Salt You Probably Didn’t KnowBrainberries

In May 2019, his condition deteriorated further: the stomach pains worsened and his eye began to swell. Austin was rushed to Basildon Hospital, Essex, UK, on May 28, but was sent home the following morning with a course of antibiotics. He died four days later.

Rest in peace, little Austin. We’re sending all our thoughts and prayers to his family at this most difficult of times.

Share this article if you hope Austin’s family get the answers they deserve.

Advertisement
Loading...
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Family

tegraf

Published

on

oNënkryetarja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçaku ka reaguar në prag të fushatës elektorale ajo ka theksuar se keqqeverisja e PAN-it e ka varfëruar qytetarin, duke ia humbur shpresën se ndonjëherë do të bëhet mirë në këtë vend

“Formimit të një Qeverie i paraprin propozimi për mandatar nga subjekti apo koalicioni fitues në zgjedhje. I njëjti, pastaj, propozon ministrat e Qeverisë së tij. Thënë me gjuhë popullore, i bie që Kryeministri do të duhej të ishte zot shtëpie. Pra, patëm një PAN Qeveri dhe një PAN Kryeministër. Nuk ka mundësi të ndahet njëra nga tjetra. Kushdo që mendon ndryshe, ta fyen logjikën e thjeshtë të të menduarit. Në të kundërtën, Kryeministri do të duhej të distancohej nga Qeveria të cilën e ka udhëhequr, e që do të ishte non sens i llojit të vet”, ka shkruar Kollçaku që sipas saj vetëm në kohë fushate, në një shtet sui generis si Kosova ndodh kjo.

Tutje nënkryetarja e VV-së deklaron se në të gjitha fushatat zgjedhore, dalin ish-pushtetarët, që ushtruan postet më të larta, duke kërkuar votën me oferta që bien në kundërshtim të plotë me programin me të cilin qeverisën vendin.

“Programe të cilat i pasuruan ata, duke i shndërruar në milionerë, ndërsa e varfëruan qytetarin në atë masë, duke ia humbur shpresën se ndonjëherë do të bëhet mirë në këtë vend. Atë shpresë ata tani e kërkojnë vetëm jashtë Kosovës”, deklaron Kollçaku

Continue Reading

Family

Shkatërruesi i yndyrave: Kur këtë artikull e përfshini në kafjall, kilogramët zhduken me shpejtësi të rrufeshme!

Published

on

Zgjidhni me kujdes artikujt të cilët i fusni në organizëm nëpërmjet kafjallit

Kafjalli është racioni më i rëndësishëm gjatë ditës. Me të do të nxisni metabolizmin, mirëpo nëse zgjidhni llojin e duhur të artikujve, kilogramët do të fillojnë të shkrihen shumë shpejt, transmeton Telegrafi.

Kur flasim për kafjallin, është e domosdoshme që gjatë këtij racioni të marrim ushqimin i cili gjatë do të na mbajë të ngopur dhe do të na japë energji të mjaftueshme.

Pra, për cilin grup artikujsh është fjala? Përgjigjja është: albuminat.

Në hulumtime të shumta është zbuluar që racionet e pasura me albumina në mëngjes nxisin shpenzim më të lartë të kalorive.

Veç kësaj, albuminat ulin rrezikun nga sulmi i urisë gjatë pasdites.

Sipas ekspertëve, jogurti grek dhe vezët janë përbërës idealë të kafjallit dietal.

Jogurti grek përmban sasi të mëdha albuminash. Në hulumtim në të cilin kanë marrë pjesë 20 femra është zbuluar që ato të cilat kanë ngrënë jogurt grek kanë pasur ndjenjë më të vogël urie gjatë ditës, andaj vetvetiu kanë marrë 100 kalori më pak.

Edhe një hulumtim e ka konfirmuar këtë fakt. Personat të cilët kanë konsumuar rregullisht jogurt grek gjatë një muaji, kanë arritur rezultate më të mira kur është fjala për eliminimin e kilogramëve, nga ata të cilët për kafjall nuk kanë ngrënë jogurt grek. /Telegrafi/

Continue Reading

Family

Më thanë se kam tumor dhe duhet të operohem, por nuk ka mjekë – shpëtimin e gjeta tek Klinika Zhan Mitrev”

Published

on

Në Klinikën “Zhan Mitrev” mjekët shpesh herë vendosen në gjendje që të reagojnë shpejtë, në mënyrë të vendosur dhe të drejtë. Lufta për jetë e pacientit është prioritet, për të cilin gara me kohën mbetet qëllimi i vetëm për të gjithë. Në këtë luftë përdoren të gjitha mjetet, edhe nga faktori njerëzor edhe nga ai teknik, pa marrë parasysh kohën dhe vendin.

Pikërisht kjo luftë, e cila është e shpeshtë në këtë klinikë, është zhvilluar edhe për jetën e një pacienti në vend.

Pagesat për biletat e Barileva Turist nga tani mund t’i realizoni në pikat e CAPITAL RIA

Pacienti i cili është diagnostifikuar me tumor, ka treguar historinë e tij.

“Edhe pse kam pasur dhimbje dhe kam lëvizur me vështirësi në spitalin shtetëror më thanë se nuk ka kush të më operojë. Mi kanë bërë të gjitha analizat dhe më thanë se kam tumor dhe duhet sa më parë të operohem, por tani është koha e pushimeve vjetore dhe nuk ka kush ta bëjë këtë. Mu bë e qartë se shpëtimin duhet ta kërkojë diku tjetër, me çka familja ime vendosi të kërkojmë shpëtim në klinikën Zhan Mitrev. Këtu më operuan dhe falënderoj të gjithë ekipin që gjithçka përfundoi siç duhet”, thotë pacienti.

Tregimi i tij me Klinikën “Zhan Mitrev” filloi kur u paraqit për kontroll, ndërsa menjëherë është hospitalizuar dhe pas gjitha kontrolleve është planifikuar operimi.

“Është konstatuar se pacienti i moshës 71 vjeçare, ka neurofibrosarkoma në anën e majtë në retroperitoneum. Pas ekzaminimeve në klinikë, u konfirmua se ka tumor të madh në bark. Gjithashtu ishin të qarta plagët nga biopsia e mëparshme. Ekzaminimi i MSCT tregoi se tumori kishte infiltruar veshkën e majtë dhe enët e saj të gjakut, si dhe në të njëjtën kohë ka infiltruar pankreasin. Për shkak të anemisë dhe kequshqyerjes, përgatitjet për operacion janë bërë sipas protokollit ERAS (Enhanced Recovery After Surgery)”, tha kirurgu abdominal Millço Panovski, subspecialist në Klinikën “Zhan Mitrev”.

Pacienti është operuar nën anestezinë e kombinuar (të përgjithshme dhe epidurale).

Ekipi i kombinuar i onkologjisë, e përfundoi operacionin me sukses. Tumori i cili ishte me përmasa 27x17x14 cm, së bashku me omentumin është larguar.

Koha e plotë në të cilën është bërë operacioni ka qenë 260 minuta.

Artikull i sponsoruar

Continue Reading

Loading…

Trending

Copyright © 2017 Teleteksti